W obecnych czasach szuka się zdrowych alternatyw dodających energii. Stąd coraz większa popularność Yerba Mate, która nie tylko działa pobudzająco, ale również zawiera wiele cennych witamin i minerałów.

Kawa jest jednym ze środków, po które sięga się podczas spadku energii. Jednak nawet dla smakoszy nie musi być jedynym źródłem mocy podczas trudnego dnia. Takie same właściwości ma napar z ostrokrzewu paragwajskiego zwanego Yerbą. Co więcej, nie tylko pobudza, ale również dostarcza organizmowi cennych składników, korzystnie wpływających na jego pracę. Zatem Yerba Mate a zdrowie czy warto pić ten wyjątkowy napar i jakie zalety może przynieść jego spożywanie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poznać jej działanie i wpływ na organizm.

Jak działa Yerba Mate?

Przede wszystkim napar ma właściwości pobudzające, dzięki którym zyskuje się energię tak potrzebną podczas dnia. Co więcej, kofeina w niej zawarta jest powoli uwalniana do organizmu, w ten sposób zapobiegając szybkiemu spadkowi mocy, jak to się dzieje podczas picia kawy. Ponadto ze względu na stymulację układu nerwowego poprawia także koncentrację i redukuje nerwowość. Zatem jej działanie jest przedłużone i może zagwarantować pobudzenie bez skutków ubocznych, jakie mogą wywoływać inne produkty z kofeiną.

Yerba mate a zdrowie — właściwości naparu z ostrokrzewu

Zwolennicy Yerba Mate uważają ten napar za zdrową alternatywę dla kawy. Powodem jest jej korzystne działanie na organizm. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianego płynu liście ostrokrzewu nie wypłukują z organizmu minerałów. Za to oprócz kofeiny dostarczają również witaminy z grupy B, a także witaminy C i E. Co więcej, Yerba jest źródłem magnezu, cynku, fosforu, potasu, żelaza, krzemu i wapnia. Dlatego ze względu na swój skład oprócz właściwości pobudzających poprawia odporność, redukuje poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, zmniejsza łaknienie i poprawia koncentrację. Dzięki obecności witaminy B3 i potasu może zmniejszać stany depresyjne, działać rozluźniająco i poprawiać nastrój. Zatem Yerba Mate a zdrowie — czy wart ją wprowadzić do swojej diety? Z całą pewnością i to nie tylko ze względu na działanie pobudzające, ale również na inne cenne właściwości, jakie daje jej picie.


Jak zacząć przygodę z Yerba Mate?

Na początek konieczny jest zakup zestawu składającego się z naczynia do zaparzania i bombilli. Należy również wybrać susz odpowiadający upodobaniom. Na rynku dostępne są różne mieszanki różniące się od siebie smakiem i mocą, a także ilością zapylenia. Nie mogąc się zdecydować na konkretny rodzaj, można zakupić pakiet próbek, który ułatwi wybór tej najlepszej. To wystarczy, by zacząć swoją przygodę z tym naparem i cieszyć się jego zdrowotnymi właściwościami.