Rozwój technologiczny nie ominął także branży okiennej. Wraz ze wzrostem zainteresowania budowaniem domów pasywnych, w ten trend musieli wpisać się także producenci okien. W każdym roku oferują lepsze rozwiązania oraz nowości technologiczne w budowie i materiałach, użytych do ich produkcji. Oto kilka najpopularniejszych rozwiązań zastosowanych w oknach, czołowych marek produkujących okna.

Nowoczesny design

Przebojem wdarły się do architektury okna narożne, oraz duże przeszklone okna tarasowe. Najciekawsze wydaje się zastosowanie okien narożnych gdzie szyba w zgięciu łączona jest specjalnym klejem. Zaletą takiego okna jest duża powierzchnia doświetlenia wnętrza oraz nowoczesny wygląd budynku. Natomiast wadą jest na pewno wysoka cena oraz niemożność otwierania, a także to, że  muszą być już nakreślone w momencie projektowania budynku. Okna te świetnie wkomponowują się w bryłę nowoczesnych biur oraz domów. Kosztem zmniejszenia ram okiennych producent okien powiększył powierzchnię szyb i nadał lżejszy i nowocześniejszy wygląd.

Termoizolacja i szczelność

Najpopularniejsze pod względem termoizolacji na rynku są okna pasywne i cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Im mniejszy stopień przenikalności cieplnej (okna pasywne posiadają ten współczynnik na poziomie U-0,8, a nawet U-0,5) tym dom ma mniejsze straty ciepła. Cecha ta jest bardzo pożądana w najpopularniejszych projektach domów energooszczędnych. Uzyskanie tak wysokich parametrów jest możliwe dzięki zastosowaniu powłoki termofloat oraz odpowiedniej odległości szyb w profilu okiennym.

Szyby- popularne rozwiązania

Najlepsi producenci starają się dostosować szyby do wymagań rynku. Dlatego największą popularnością cieszą się szyby o zaletach absorpcyjnych, które pochłaniają promieniowanie słoneczne i zabezpieczają przed nadmiernym przegrzaniem pomieszczeń. Innym typem szyb popularnie stosowanym w oknach, są szyby refleksyjne które odbijają światło słoneczne i działają jak lustro, co uniemożliwia zobaczenie wnętrza domu. Nie mniejszą popularnością cieszą się szyby samoczyszczące i dźwiękochłonne. W warunkach miejskich bardzo popularna opcja.

Profile i detale najpopularniejszych okien

Profile okienne obecnie na rynku są wykonane z takich materiałów jak drewno, PCV lub aluminium. Są to najpopularniejsze tworzywa do produkcji profili okiennych. Najczęściej konsumenci wybierali profile produkowane z PCV wraz z okleiną foliową. Najpopularniejszy kolor profili to tradycyjny złoty dąb oraz grafit. Detal na który najczęściej klienci zwracali uwagę to funkcja uchylania okna oraz zaczepy antywłamaniowe tzw. grzybki.