Awaria wodno- kanalizacyjna, zalanie mieszkania przez sąsiada, awaria pralki to zdarzenia, które mogą przytrafić się zawsze i każdemu. Oczywiście do pewnego stopnia chroni nas dobra polisa ubezpieczeniowa, która zrekompensuje koszty lub opłaci remont. Nie zmienia to jednak faktu, że zalane podłogi, ściany czy sufity w mieszkaniu trzeba osuszyć. W przeciwnym razie w murach i na ścianach powstanie grzyb, który będzie się już tylko rozrastał a nieprzyjemny zapachu zostanie w  mieszkaniu na długo. 

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Skuteczność osuszania mieszkania i wybór metody zależy od stopnia zawilgocenia. Jeżeli jest ono niewielkie, osuszanie pomieszczeń może potrwać kilka dni i wystarczą do tego podstawowe działania. Jeżeli wilgoć wdarła się do głębokich warstw konstrukcyjnych budynku, osuszanie może potrwać nawet kilka tygodni. Konieczny będzie wynajem osuszaczy lub zakup. Osuszacz to urządzenie, które przyspieszy proces i zagwarantuje przywrócenie wcześniejszego wyglądu. Zastosowanie profesjonalnych osuszaczy, dostosowanych wydajnością do powstałej szkody, umożliwia przede wszystkim skrócenie czasu całego procesu, powrót do normalności użytkowników mieszkania oraz zatrzymanie procesów powstawania pleśni w mieszkaniu. 

Usuwanie wilgoci po zalaniu mieszkania

W zależności od skali zniszczeń zawsze warto zastanowić się nad wynajęciem profesjonalnej formy zajmującej się osuszaniem murów i mieszkań. Długotrwała wilgoć utrzymująca się w mieszkaniu powoduje smugi oraz złuszczenia farby, lakieru, gładzi czy tapety. Osuszanie warto wówczas zacząć od usuwania zmienionych fizycznie miejsc. To praca fizyczna, wymagająca podstawowych narzędzi, przygotowująca powierzchnie do właściwego osuszania poprzez zastosowanie mechanicznych, elektrycznych osuszaczy. 

Dokładne osuszenie zawilgoconych powierzchni umożliwi dalszą eksploatację przestrzeni mieszkalnej bez konsekwencji w postaci nieestetycznych miejsc, przykrego zapachu wilgoci i rozmnażającej się pleśni. Zdrowe powietrze w mieszkaniu to zdrowa atmosfera w domu i przyjazne środowisko dla wszystkich użytkowników.