TOPR podsumował działania. Pracowity rok

Śmigłowiec TOPR fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

Miniony rok podsumowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy musieli interweniować w blisko 600 przypadkach. Na szczęście ich liczba spadła z porównaniem do 2015 roku.

W roku 2016 ratownicy TOPR na terenie swojego działania obejmującego Tatry i Pogórze Spisko-Gubałowskie, przeprowadzili 592 działania. W 178 wypadkach do udzielenia pomocy wykorzystano śmigłowiec – Sokół TOPR.

– Doszło do 493 wypadków turystycznych, pięciu rowerowych, 22 skiturowych i narciarskich poza trasowych. 22-krotnie ratownicy uczestniczyli w zabezpieczaniu wypadków taternickich i w jednym wypadku jaskiniowym. 49 zdarzeń stanowiły pozostałe działania – wylicza Adam Marasek, ratownik TOPR.

Najczęstsze interwencje

W 2016 roku zorganizowano 202 wieloosobowe wyprawy ratunkowe, 345 akcji ratunkowych i 46 interwencji. Najczęstszą przyczyną wypadków były odpowiednio upadki i potknięcia oraz zachorowania. W przypadku tych ostatnich od kilku lat zauważalny jest ich niepokojący wzrost. Ponadto dochodziło także do zbłądzeń i upadków z wysokości. W ubiegłym roku doszło także do czterech wypadków lawinowych.

Ratownicy udzielili pomocy 691 osobom, w tym 178 zostało przetransportowanych do szpitala śmigłowcem TOPR. 238 osób doznało urazów i zachorowań poważnych, a 166 lekkich. W przypadku 230 osób obyło się bez obrażeń. Doszło także do 23 wypadków śmiertelnych. Niestety jest to liczba większa niż w 2015 roku, kiedy to w górach zginęło szesnaście osób.

– Podane statystyki dotyczą wypadkowości w górach i nie uwzględniają wypadków na zorganizowanych terenach narciarskich. Porównując te dane do roku 2015 odnotowano  spadek w wypadkach o dziesięć procent – czytamy w raporcie.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo