Tablice smogowe w Zakopanem?

Zakopane fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

Tablice smogowe w Zakopanem i Nowym Targu? Na razie to tylko pomysł, ale ma swoich zwolenników. To kolejny rozdział walki z zanieczyszczonym powietrzem na Podhalu.

– Wszyscy wiemy z jakimi problemami dotyczącymi zanieczyszczenia powierza boryka się całe Podhale. Stąd faktycznie pojawił się pomysł na zainstalowanie specjalnych tablic, które informowałyby mieszkańców i turystów na temat aktualnego zanieczyszczenia powietrza – przyznała Jolanta Sitarz z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodała, „na razie z władzami miasta Zakopane oraz wydziałem ochrony środowiska przeprowadziliśmy wstępne rozmowy na temat tablic. Podobnie chcielibyśmy zrobić w Nowym Targu. Tablice miałyby być kompatybilne z pyłomierzami, tak aby na bieżąco odczytywać, jaki jest stan powietrza. Nie trzeba byłoby więc na własną rękę odszukiwać takich informacji. Wszystko o jednak jest w sferze planów, nie pisaliśmy jeszcze żadnego, oficjalnego pisma do władz.

Wszystko zależy od finansów

– Głównym czynnikiem jest ten finansowy. Kwestia tego, kto za takie tablice miałby zapłacić. Gdyby było to miasto, to pewnie władze przeznaczyłyby na nie środki finansowe i od ich wysokości zależałaby ich liczba – uważa.

Absolutnym minimum są trzy tablice w newralgicznych punktach Zakopanego. Myśleliśmy między innymi o Krupówkach, gdzie pojawia się najwięcej osób. Ponadto taka tablica mogłaby znajdować się przy wjeździe do Zakopanego. Kolejna natomiast mogłaby stanąć w miejscu równie często uczęszczanym przez turystów, choćby pod Gubałówką.

– Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony burmistrza Zakopanego. Pan Leszek Dorula jest bardzo przychylny naszym pomysłom. Nie trudno zauważyć, że w mieście pod kątem walki ze smogiem sporo się dzieje. Choć nie padły dotąd żadne deklaracje, to wydaje mi się, że ten pomysł jest jak najbardziej realny i korzystny dla wszystkich – zakończyła.

W Rybniku już są

– W Rybniku nasze działania na temat informowania o jakości powietrza poszły dwutorowo. Po pierwsze wprowadziliśmy specjalne tablice edukacyjne w szkołach podstawowych. Do tablic dołączone są karty w trzech różnych kolorach. Dzieci uczą się więc czego dotyczy dana karta – poinformowała Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Miasta Rybnik.

– Po drugie wykorzystaliśmy system informacji elektronicznej na przystankach w całym mieście. Każdego dnia rano w systemie umieszczamy informacje na temat jakości powietrza Na samym początku komentarze na temat były skrajnie różne. Bardziej dotyczyło to jednak kwestii wizerunku miasta. Prezydent uznał jednak, że jego obowiązkiem jest informowanie mieszkańców o zanieczyszczeniu. Zdajemy sobie sprawę, że są różne aplikacje na ten temat. Nie wszyscy jednak dysponują smartfonami, stąd wychodzimy naprzeciw – dodała.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo