Szukali porwanych przez lawinę

Tatry fot. Dziennik Podhale

W Tatrach panuje pełnia zimy. Ogłoszona jest lawinowa „dwójka”. W związku z tym ratownicy TOPR po raz kolejny w tym sezonie podnosili swoje umiejętności.

W miniony piątek w ramach szkolenia przedsezonowego dla ratowników zawodowych odbyły się zajęcia lawinowe. Na stacji narciarskiej w Jurgowie przeprowadzono ćwiczenia praktyczne z zakresu sondowania, poszukiwania za pomocą detektorów lawinowych i urządzenia Recco oraz odkopywania zasypanych w lawinach.

Szukali zaginionych pod śniegiem

Ponadto przećwiczone zostały umiejętności toprowców w trakcie pozorowanej akcji lawinowej w rejonie Wielkiego Stawu. – Tam instruktorzy upozorowali wypadek lawinowy, w którym zasypanych zostało pięć osób. Trzy z detektorami lawinowymi, jedna z płytką Recco oraz jedna bez takich urządzeń – poinformowali ratownicy.

Na miejscu znajdował się również świadek wypadku, który przedstawił informacje na temat zasypanych przybyłym na miejsce ratownikom. Wszystkich zasypanych udało się odnaleźć i wydobyć spod śniegu w 40 minut od zejścia lawiny.

Trudne warunki w Tatrach

– Wszystkie szlaki znajdują się pod śniegiem, który w wielu miejscach jest twardy i oblodzony.  W części reglowej Tatr szlaki i drogi prowadzące do schronisk są dobrze przetarte. Powyżej górnej granicy lasu warunki są trudne, a szlaki są słabo przetarte lub założone są na nich pojedyncze ślady.   Szlaki w tej części Tatr są mocno oblodzone, a na powierzchni  śniegu utworzyła się gruba warstwa lodoszreni, w partiach graniowych  szlaki w wielu miejscach wywiane są do lodu i kamieni – informuje Tatrzański Park Narodowy.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo