Smog nie dotyczy tylko stolicy

Dym fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Podhalański Alarm Smogowy wystąpił z inicjatywą do polskich władz, by zorganizować wyjazdowe posiedzenie sejmu w Nowym Targu. To konsekwencja opieszałości rządzących w kwestii walki ze smogiem.

– Zaproszenie jest odpowiedzią na ostatnie niezrozumiałe posunięcie rządu, jakim było zlekceważenie przez Ministerstwo Środowiska apelu najważniejszych organizacji i lekarzy specjalistów dotyczące obniżenia poziomów alarmowania o smogu – zaznaczył Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

Problem nie tylko Warszawy

– Wydaje się, że smog obchodzi rząd wyłącznie, gdy akurat uderzy w Warszawę. Takie „warszawocentryczne” spojrzenie przebijało przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, który mówił ostatnio, że smog jest problemem "troszkę bardziej teoretycznym" – dodał.

Jak podkreślał Józefiak, „chodzi o uświadomienie rządzącym, że smog to realny problem, który dotyka miliony Polaków. A rząd ma narzędzia, których powinien użyć, o których piszemy w zaproszeniu. Chodzi tutaj o rozporządzenia, programy termomodernizacji, czy wymiany pieców”.

Będą kolejne inicjatywy

– Liczymy na uświadomienie rządu, że problem jest dużo poważniejszy niż trzydniowe zanieczyszczenia unoszące się nad stolicą. Planujemy kolejne kroki, ale jeszcze nie możemy ich zdradzić – przyznał.

W tym tygodniu zorganizowane zostało szkolenie dla 30 strażników miejskich, gminnych i policjantów z całego Podhala oraz warsztaty dla dzieci z Kościeliska. W trakcie spotkania, działacze Podhalańskiego Alarmu Smogowego informowali między innymi o sposobie pobierania i przeprowadzania badań próbek popiołu.

Strażnikom zakopiańskiej Straży Miejskiej przekazano listy dzieci ze szkół podstawowych nr 1, 2 i 9, w których pisały one o szkodliwości palenia w piecach odpadami. Napisano ponad sto listów, które strażnicy będą rozdawać mieszkańcom podczas kontroli kotłowni.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo