Ruszy budowa linii Podłęże-Piekiełko?

Kolej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejna, świetna informacja dotycząca kolei dla południowej Polski Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie na wniosek PKP PLK wszczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy linii Podłęże – Piekiełko.

O konieczności budowy linii kolejowej znanej jako Podłęże-Piekiełko od lat apelowali inicjatorzy kampanii „Pociąg-Autobus-Góry”.

– Bez budowy tej linii nie ma żadnych szans na rozwiązanie problemów komunikacyjnych w dojazdach na Podhale. Umożliwi ona dotarcie do Zakopanego, np. z Warszawy w 3 godziny 30 minut, a z Krakowa w 90 minut. Nie dość, że w szczycie sezonu turyści nie będą musieli bać się korków, to połączenie takie będzie szansą na rozwój turystyki weekendowej i konferencyjnej. Inwestycja jest ważna również z punktu widzenia Nowego Sącza, Limanowej czy Krynicy. Umożliwi także rozwój przewozów towarowych na południe Europy – mówił w październiku Dziennikowi Podhale Piotr Manowiecki z kampanii „Pociąg-Autobus-Góry”.

Początek w 2017

Jak informowaliśmy w październiku, projekt Kraków-Podłęże-Piekiełko oraz modernizacja linii Chabówka-Nowy Sącz został wpisany na listę podstawową Krajowego Programu Kolejowego. Z kolei portal branżowy rynek-kolejowy.pl podał, że „Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa potwierdziło, że w ramach prac zmierzających do realizacji projektu Podłęże – Piekiełko w 2017 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na etap I, czyli na prace przygotowawcze”.

– Wystąpienie o decyzję środowiskową oznacza, że minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk bardzo poważnie podchodzi do inwestycji. Dlatego ta informacja bardzo nas ucieszyła i wskazuje na to, że szanse na powstanie linii są coraz większe – dodał.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo