Prawie 15 mln turystów w Małopolsce. Zakopane w czołówce

Zakopane fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Kraków i Zakopane – to najatrakcyjniejsze miejsca w opinii turystów i gości przebywających w Małopolsce. W ubiegłym roku nasz region odwiedziło 14,9 mln osób, co było wynikiem większym o milion w porównaniu do roku 2015. Najchętniej przyjeżdżali do nas Brytyjczycy, Niemcy, Francuzi i Włosi.

Z 14,9 mln osób, które odwiedziły Małopolskę, 11,5 mln stanowią turyści, czyli osoby, które skorzystały przynajmniej z jednego noclegu. Jest to najwyższy wynik w skali całego kraju. Liczba turystów w przeciągu roku wzrosła w naszym województwie o 7,5%.

– Wzrost jest spowodowany niewątpliwie Światowymi Dniami Młodzieży. Od roku 2009 cały czas systematycznie liczba turystów rośnie i to dotyczy wszystkich grup. Największy dynamizm jest w turystyce krajowej – mówi Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego.

Wśród gości krajowych najchętniej odwiedzają nas mieszkańcy województwa śląskiego – 17,1%, małopolskiego – 16,7%, mazowieckiego – 13,3% i podkarpackiego – 8%. Wśród gości zagranicznych nadal najchętniej przyjeżdżają do nas obywatele Wielkiej Brytanii – 17,4% i Niemiec – 16,4%.

– Widać też wyzwania, które są przed nami. Mamy plan zwrócić się w kierunku Dalekiego Wschodu. Uważamy, że jest to niewykorzystany potencjał turystyczny. Jak się patrzy na liczbę turystów z Dalekiego Wschodu w Pradze, Wiedniu czy Budapeszcie, to widać, że powinniśmy się w tamtym kierunku zwrócić. W naszych statystykach turystów stamtąd praktycznie nie ma – przyznaje Zegzda.

Osoby odwiedzające Małopolskę wydają w naszym regionie coraz więcej pieniędzy. Odwiedzający krajowi wydali średnio 730 złotych na osobę, zagraniczni – 1415 złotych. To pozwoliło na dochody z turystyki w ubiegłym roku na poziomie blisko 13 mld złotych.

Kraków i Zakopane, ale nie tylko

Turyści i goście krajowi oraz zagraniczni w większości odwiedzają nasz region po to, by wypoczywać, również w sposób aktywny. W minionym roku ze względu na Światowe Dni Młodzieży wzrosła liczba wizyt w celach religijnych. Z oferty narciarskiej w pierwszym kwartale ubiegłego roku skorzystało 1,5 mln osób.

Odwiedzający Małopolskę za najbardziej atrakcyjne miejsca w województwie najczęściej uznali Kraków i Zakopane. Wśród odwiedzających krajowych było to kolejno 67 i 46%, wśród zagranicznych 89% i 27%. Popularna była również Wieliczka, góry, Oświęcim czy Wadowice.

Raport został przygotowany w oparciu o badania, które były przeprowadzone w 29 lokalizacjach, w głównych atrakcjach turystycznych województwa. Stały monitoring ruchu turystycznego jest przeprowadzany od 2003 roku.

– Wydaliśmy od 2003 roku olbrzymie środki finansowe po to, aby stworzyć to narzędzie. Będziemy to kontynuować. To jest nie tylko okazja do chwalenia się, że coraz więcej turystów odwiedza Małopolskę, co ma wpływ na gospodarkę regionu. To przede wszystkim narzędzie rozwojowe, które pozwala na planowanie kolejnych lat i przygotowanie następnych działań – mówi Tomasz Urynowicz, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo