Pierwsze mandaty dla narciarzy

Stok narciarski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak co roku Tatrzański Park Narodowy przypomina o zasadach panujących na nartostradach, trasach i szlakach narciarskich. Niestety służby terenowe musiały po raz pierwszy w tym roku ukarać narciarzy mandatami za złamanie obowiązujących przepisów.

Służby zatrzymały dwóch narciarzy, którzy zjechali spod Długiego Giewontu Suchym Żlebem na Polanę Kondratową. To miejsce jest dla przyrody wyjątkowo ważne. Zarówno latem, jak i zimą jest to ostoja kozic. Zimą warunki są niezmiernie trudne dla zwierząt, dlatego istotne jest, aby nie zakłócać ich spokoju. Wysoko w górach nie ma wielu zwierząt, którym można zaszkodzić, ale te, które są, należą do gatunków bardzo rzadkich i zagrożonych.

– To, że kozice nie uciekają w panice, niekoniecznie musi oznaczać, że się nie boją. Czasem mogą już po prostu nie mieć siły i wolą zaryzykować bliski kontakt z człowiekiem, niż dalej brnąć w śnieżnych zaspach, po których narciarz porusza się wierzchem, bez większego wysiłku – wyjaśniają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Gdzie można jeździć?

Turystykę narciarską na terenie TPN można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich. Skiturowcy korzystają również z tras narciarskich oraz nartostrad, które często kojarzone są tylko z narciarstwem zjazdowym. Gęsta sieć szlaków narciarskich znajduje się w górnej części Doliny Bystrej, a dokładniej w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej. Kolejny szlak to dawna nartostrada prowadząca z Hali Gąsienicowej do Kuźnic. Jeszcze inny zlokalizowany jest w Dolinie Chochołowskiej.

Wysokie mandaty

W przypadkach rażących incydentów łamania zakazów nasze służby nakładają wysokie mandaty – nawet 500 zł. Warto pamiętać, że wpływy z mandatów nie zasilają konta Parku, a trafiają do budżetu państwa. Ani Park, ani pracownicy nie otrzymują żadnych profitów od liczby czy wysokości wystawianych mandatów.

Jak informują pracownicy TPN, „Trasy narciarskie w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym nadal są zamknięte. Podobnie sprawa wygląda na szlaku narciarskim z Kuźnic do Nosalowej Przełęczy”.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo