Odwilż na Podhalu. Wzrosło zagrożenie lawinowe

Tatry fot. Wojciech Ratajczak

Wraz z odwilżą na Podhalu, wzrosło także zagrożenie lawinowe w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy ogłosił właśnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki na szlakach są niekorzystne do wędrówek.

– Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Szlaki są zawiane, na otwartych przestrzeniach i powyżej górnej granicy lasu potworzyły się zaspy. W partiach graniowych Tatr miejscami śnieg jest wywiany do lodu i jest bardzo twardo – przestrzega turystów TPN.

Do tego Wieje silny, porywisty wiatr, który w części leśnej może powodować łamanie się gałęzi i drzew, a w wyższych partiach utrudnia poruszanie się oraz powoduje zawieje i zamiecie śnieżne, zwiększa także odczucie zimna. Chodzenie w głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co należy uwzględnić przy planowaniu trasy.

– Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach – informuje. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także duzych lawin. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie,  posiadanie sprzętu zimowego, takiego jak raki, czekan, zestaw lawinowy oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo