Niezwykłe zwiedzanie

Centrum Edukacji fot. TPN

Tatrzański Park Narodowy zaprasza do Centrum Edukacji. Jak zapewniają pracownicy, atrakcji jest tam mnóstwo, a w ferie wszystkie są dostępne bezpłatnie.

W Centrum Edukacji można zobaczyć największą makietę Tatr i wysłuchać wyświetlanej na niej prezentacji łączącej obraz i dźwięk. Jest sala kinowa, gdzie można obejrzeć filmy przyrodnicze o Tatrach, także te interaktywne i w technice 3D. Dla najmłodszych przeznaczona jest sala odkryć.

Z tabletem na film

– Zacznijmy od filmu. To całkowicie nowa produkcja dająca możliwość aktywnego uczestnictwa i wprowadzająca elementy rywalizacji. W jaki sposób? Widzowie przed projekcją dostają tablety służące do zdobywania punktów w quizach i grach, które są związane z obrazem na ekranie. Chcesz zobaczyć, jak wygląda jaskinia, jak porusza się niedźwiedź, dowiedzieć się, co to jest kutner –  ten film jest dla ciebie  – przekonują pracownicy TPN.

Kolejna duża atrakcja to „sala odkryć". Można się tu znakomicie bawić i poznać tajemnice tatrzańskiej przyrody. Na sali mamy gry komputerowe, które uczą orientacji na mapie, ćwiczą pamięć, pomagają rozpoznawać odgłosy zwierząt i ćwiczyć spostrzegawczość.

Zostań…świstakiem

– Jeżeli chcesz poskakać jak kozica lub pobiegać po lesie jak jeleń, to w sali odkryć będziesz mógł to zrobić, bo znajdziesz tu gry działające w technice Kinect. Chcesz wiedzieć, jak wygląda dzień świstaka? Dowiesz się tego dzięki grze dla czterech osób, w której staniesz się świstakiem – przekonują.

Zadaniem graczy jest zjadanie pojawiających się na ekranie roślin i unikanie niebezpieczeństw. A nie jest to łatwe. Świstak może zostać oślepiony przez turystę lampą błyskową, pożarty przez lisa lub upolowany przez orła. Jedynym ratunkiem jest ucieczka do nory. Wygrywa świstak, który najlepiej się najadł przed zimą, bo jak wiadomo –  magazynowanie tłuszczu pod skórą jest dla tego zwierzaka sprawą życia i śmierci.

Nie zapomnieć o edukacji

Wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o zasadach ochrony przyrody, mogą obejrzeć krótkie filmy, na przykład o tym, dlaczego w Parku nie ma koszy na śmieci, czemu nie wolno dokarmiać zwierząt, czy kornik jest wrogiem, czy sprzymierzeńcem i wiele innych.

– Zainteresowani odkrywaniem i obserwacją elementów przyrody, mogą skorzystać ze stolików interaktywnych. Zasada działania jest prosta. Użytkownik wybiera szufladę z eksponatami – modelami różnych elementów przyrody. Na stoliku wyświetlana jest prezentacja tematyczna, a zadaniem użytkownika jest ustalenie, jak nazywa się dany eksponat. Po drodze trzeba odpowiedzieć na sporo pytań – wyjaśniają.

Ostatnią atrakcją są stanowiska stereoskopowe. Można w nich oglądać trójwymiarowe zdjęcia przyrody. W sali może się bawić i uczyć maksymalnie 60 osób, dlatego –  podobnie jak w kinie –  wstęp najlepiej zarezerwować na stronie eeagrants.tpn.pl.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo