Niezapowiedziane ćwiczenia GOPR

Akcja GOPR fot. GOPR

Wczoraj ok. godz. 17 w Małych Pieninach pod Wysoką samotny narciarz skiturowy stracił orientację i zszedł ze szlaku, doznając przy tym kontuzji kończyny dolnej. Na szczęście to tylko ćwiczenia GOPR Grupy Podhalańskiej.

Taki scenariusz ćwiczeń spotkał wczoraj ratowników biorących udział w niezapowiedzianym treningu ratowniczym. Zajęcia w tej formie miały na celu sprawdzenie przygotowania ratowników do działań w warunkach zimowych, jak i przećwiczenie czy udoskonalenie komunikacji i współdziałania pomiędzy ratownikami biorącymi udział w takich działaniach.

– Po odebraniu zgłoszenia i kontakcie telefonicznym z poszkodowanym, na pomoc wyruszyły trzy grupy ratowników oraz goprowiec patrolujący aktualnie szlak niebieski w Małych Pieninach. Dodatkowo do centrali w Rabce podano informację o prowadzonych działaniach i przećwiczono procedury wykorzystywane podczas realnych zdarzeń – poinformowali ratownicy GOPR.

Określenie pozycji poszkodowanego

Ratownicy telefonicznie pomogli poszkodowanemu zainstalować aplikację „RATUNEK”, dzięki czemu w precyzyjny sposób mogli określić jego położenie w terenie. Po dotarciu na miejsce, poszkodowany znajdował się w drugim stopniu hipotermii. Zaopatrzono uszkodzoną kończynę, zapewniono komfort termiczny i w noszach SKED rozpoczęto ewakuację. Z uwagi na stopień nachylenia terenu koniecznie było wykorzystanie technik linowych.

Praktyczne ćwiczenia

Podczas realizacji tego elementu przećwiczono w praktyce budowę stanowisk w śniegu za pomocą podręcznego sprzętu, takiego jak narty, kijki i czekan. Kontynuowano transport poszkodowanego, aż do momentu, w którym w realnych działaniach został by przekazany załodze ratownictwa medycznego. W treningu brało udział 10 ratowników, w tym jeden z psem oraz instruktor.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo