Krok w kierunku centrum dokumentacji audiowizualnej

Prezentacja w Muzeum Tatrzańskim fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

Już niebawem Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem udostępni zwiedzającym Fonotekę Tatrzańską, na którą składają się nagrania fonograficzne związane z historią i kulturą, tradycją i współczesnością regionu Tatr i Podtatrza.

Fonoteka Tatrzańska to projekt, który zakłada stworzenie w bibliotece muzealnej osobnego zbioru, z nagraniami fonograficznymi znajdującymi się w zbiorach muzeum, ale do tej pory nie zostały skatalogowane.

Prace nad zebraniem, uporządkowaniem i cyfryzacją ponad 100 nagrań trwały prawie cały rok. Dodatkowo zbiór archiwalny uzupełniony został o nowe rozmowy z przedstawicielami środowiska zakopiańskiego, między innymi z Elżbietą Berbeką, Krzysztofem Trebunią Tutką, Janem Karpielem Bułecką, Franciszkiem Bachledą Księdzularzem, czy Andrzejem Siekierką.

Historia trzech pokoleń

Wszystkie zebrane nagrania składają się na źródło informacji o życiu trzech pokoleń i przemianach jakich byli świadkami: o tradycji i jej znaczeniu, o nadziejach i obawach związanych z nowym, które tak szybko nadchodzi, o ludziach, którym w tych burzliwych czasach przyszło żyć, o naturze, muzyce, sporcie i o mnogości innych spraw. Zawarta jest w tych nagraniach historia zarówno mówiona, jak i osobista.

„Fonoteka Tatrzańska” to pilotażowy program, z zarazem pierwszy krok na drodze do stworzenia w Muzeum Tatrzańskim centrum dokumentacji audiowizualnej. To początek, który daje szansę na powstanie profesjonalnie wyposażonej czytelni multimedialnej.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo