Centrum Lawinowe dostępne dla turystów

Tatry fot. Wojciech Ratajczak

Na Kalatówkach rozpoczyna swoją działalność Treningowe Centrum Lawinowe. Centrum będzie czynne codziennie, od świtu do zmierzchu. Wszyscy zainteresowani mogą z niego korzystać nieodpłatnie.

W każdą sobotę i niedzielę zimy do końca marca w godzinach  od 10:00 do 15:00 w centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady działania centrum, oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy. W najbliższy weekend przewodnik będzie także w piątek 6 stycznia.

Dodatkowo każdego dnia od 10:00 do 15:00 na miejscu będzie wolontariusz Tatrzańskiego Parku Narodowego, który udostępni sprzęt lawinowe abc.

Lawinowe ABC

Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar”, czyli nadajników. Stosując własne zestawy lawinowe, takie jak detektor, sonda, łopata i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę „ofiar”, wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.

Centrum zakupiono cztery lata temu w ramach akcji „Lawinowe ABC”, dzięki zaangażowaniu w akcję PZU. Celem akcji jest edukacja i zwiększenie bezpieczeństwa wśród turystów przebywających zimą w górach. Tej zimy odbywa się już jej szósta edycja.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo