Aktywiści zapraszają premier do Nowego Targu

fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

Podhalański Alarm Smogowy wystąpił z pismem do premier Beaty Szydło w sprawie zanieczyszczenia powietrza w stolicy Podhala. Aktywiści zapraszają władze do wyjazdowego posiedzenia rządu w Nowym Targu.

– Apelujemy o przeprowadzenie wyjazdowego posiedzenia rządu w stolicy Podhala, Nowym Targu. Uważamy, że tylko w takich warunkach ministrowie zrozumieją, jak poważnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju – czytamy w piśmie.

Wszystko wskazuje na to, że Nowy Targ zdetronizuje Kraków w walce o miano "smogowej stolicy Polski". Stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu wynoszą 15-krotność dopuszczalnej normy. Zanieczyszczenia są tak wysokie, że regularnie nie wytrzymuje ich aparatura pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i pyłomierz się zatyka.

Południe Polski dusi się w smogu

Podobna sytuacja jest w całym regionie południowej Małopolski: Rabka-Zdrój, Zakopane czy Nowy Sącz to miasta znajdujące się w niechlubnej czołówce zanieczyszczeń w skali Polski i całej Unii Europejskiej (wg raportu WHO 33 z 50 miast z najbrudniejszym powietrzem jest w Polsce).

Mamy serdecznie dość wieloletniej bezczynności i pozorowanych ruchów wszystkich rządów w ograniczaniu niskiej emisji. Wyjazdowe posiedzenie Pani rządu będzie znakomitą okazją do ponownego przemyślenia i przyjęcia: rozporządzeń w sprawie norm dla kotłów i jakości węgla, programu wsparcia dla wymiany pieców, obniżenia podatków na ekologiczne źródła energii, oraz narodowego programu termomodernizacji.

– Wierzymy, że po tygodniowym pobycie w Nowym Targu nie przyjdzie już do głowy nikomu stwierdzenie, że zanieczyszczenie powietrza to problem "bardziej teoretyczny niż palenie papierosów" – apeluje Podhalański Alarm Smogowy.

Jak dodają na końcu, "w ramach programu wieczornego zabierzemy członków rządu na skażone trasy narciarskie oraz zorganizujemy wieczorny spacer po mieście, bez masek smogowych".

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wiadomości

Infrastruktura

Sport

Polityka

Kultura

Góry

Najnowsze wideo